https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Sanayide%20Mıknatıs%20Nelerde%20Kullanılır.fw-1170x600.png

Sanayide Mıknatıs Nelerde Kullanılır?

  • |   0 Yorumlar

Sanayide Mıknatıs Nelerde Kullanılır?

Mıknatıslar birçok alanda kullanımı görülen nesneler olarak bilinmektedir. Ev dekorasyonundan pusula yapımına, sanayiden yüksek teknoloji ürünlerine kadar her alanda örnekleri görülmektedir. Son yıllarda tıp ve sağlık alanında da mıknatıs kullanımı sıkça görülmektedir. Sanayi tipi mıknatıs kullanımına bakıldığında özellikle çok güçlü çekime sahip olan yüksek teknolojili sanayilerde kullanılan neodyum mıknatıslar görülmektedir.

Manyetik alan oluşturan mıknatısların kullanımı da bu anlamda önem arz etmektedir. Bu nedenle tıp ve sağlık alanında da son dönemler kullanımı yaygınlaşmıştır. Manyetik rezonans olarak adlandırılan ve halk arasında MR olarak bilinen alanda kullanılmaktadır. Mıknatısların oluşturmuş olduğu manyetik alan sayesinde insan sağlığında da kullanılmaktadır.

Mıknatıs Kullanım Alanları Nelerdir?

Son yıllarda her ne kadar da tıp ve sağlık alanında kullanımı uygun görülse de elektronik anlamında da çok fazla yararlanılmaktadır. Televizyon üretiminde de mıknatıslardan yararlanılmaktadır. Mıknatıs kullanım alanları içinde yer alan televizyonlar içinde elektromanyetik mıknatıslar kullanılmaktadır.

Ayrıca bilgisayar ekranlarında da aynı şekilde elektromanyetik mıknatıslar kullanılarak görüntü alınması ve sabitlenmesi sağlanmaktadır. Sanayi tipi mıknatıs dendiğinde özellikle manyetik anlamda iş yapan robotlar göze çarpmaktadır. Mıknatısların oluşturmuş olduğu manyetik alan ile birlikte itme ve çekme söz konusu olmakta ve burada da kullanımı oldukça uygun görünmektedir.

Endüstriyel mıknatıs kullanımı en çok depolama anlamında da kullanılmaktadır. Manyetik olmayan malzemenin manyetik olma özelliğine göre ayrılması ve depolanması anlamında da kullanılmaktadır. Ayrıca sanayi tipi mıknatıs kullanımı illa ağır makine ve malzemelerde kullanılacak diye bir durum bulunmamaktadır.

Evde Mıknatıs Kullanımı

Ev ortamında da kullanılan birçok malzemede de mıknatıs kullanımı göze çarpmaktadır. Bunların başında kulaklıklar gelmektedir. Kulaklıklar dışında bilgisayar hoparlörü ya da ses sistemlerinde de mıknatıs kullanımı görülmektedir. Hatta bazı bulaşık makinası ve buzdolabı gibi ev eşyalarında da kullanımı sağlanmaktadır.

Sanayi tipi mıknatıslar ve kullanım alanları arasında elektrikli araçların motorlarında da kullanımı görülmektedir. Her ne kadar son yıllarda bu şekilde ortaya çıksa da enerji türbinlerinde de kullanılmaktadır. Magnet market ekibi bu ve benzeri mıknatıslar konusunda sizlere destek olacak ve merak ettiklerinizi cevaplayacaktır.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız