https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıslar%20zayıflıyor%20mu%20Nasıl.fw-1170x600.png

Mıknatıs Zayıflıyor mu? Nasıl?

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıs Zayıflıyor mu? Nasıl?

Mıknatısların kullanım alanları ve yapıları karşısında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de mıknatısın gücünü kaybetme süresi olmaktadır. Zamanla mıknatısların güçlerin yani manyetik çekimlerini kaybettikleri bilinmektedir. Bunun nedeni de aslında ortaya çıkan ısı farklılıkları, birden fazla mıknatıs çeşidinin bir arada bulundurulması ya da alınan darbe nedeniyle olabilmektedir.

Mıknatıs çekim gücü kullanılan alana ve elemente göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle birden fazla mıknatıs çeşidinin bir arada bulunması çekim gücünün zayıflamasına neden olacaktır. Manyetik alan olan kısımlarda farklı elementlerle oluşmuş olan mıknatıslar bu gücünü zamanla kaybedeceklerdir.

Mıknatısın Ömrü Ne Kadardır?

Mıknatısın ömrü kullanılan ortam ve maruz kalınan durumla alakalı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle belirli bir zaman vermek çok doğru olmayacaktır. Mıknatısın gücünü kaybetme süresi düşünüldüğünde en önemli faktör ısı olarak bilinmektedir. Mıknatıs belli bir süre ısıya maruz kaldığında manyetikliğini kaybedecektir.

Maruz bırakılan sıcaklık ne kadar yüksek ısıda olursa o kadar çabuk mıknatıs kullanım süresi azalacaktır. Bu aşamada mıknatısın boyutları da güç kaybetme konusunda farklılık göstermesine sebebiyet verecektir. Kütlesi fazla olan mıknatıs daha uzun bir süre sonra gücünü kaybedecektir.

Ayrıca mıknatısın darbe alması da mıknatısın gücünü kaybetme süresi konusunda önemli olan faktörlerden birisidir. Darbelere karşı son derece hassas olan mıknatıslar çok aha çabuk güç kaybedeceklerdir. Fakat neodyum mıknatısı bu konuda biraz daha sert olacağından alınan darbelerin büyüklüğüne göre bir güç kaybı yaşayacaktır.

Mıknatıs Güç Kaybetme Süresi Ne Kadardır?

Mıknatıs kullanımına çok fazla dikkat edilmelidir. Yukarıda sayılanlar konusunda dikkatli olunması karşılığında mıknatısın gücünü kaybetme süresi uzayacaktır. Bunun için belirli aralıklarla kontrol edilmesinde ve manyetik alan ölçümlemesi yapılmasında fayda vardır.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda önemli bir bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bunun için de Magnet Market sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Uzman ve konusunda eğitimli olan ekip bu konuda destek vermektedir. Mıknatısı ısı, darbe ve farklı manyetik alanlar açısından koruma sağlanması önemlidir. Çalışma sağlanacak ortam ne kadar dikkatli ve özenli olursa güç kaybetme süresi o kadar uzayacaktır.

 

 

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız