https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıs%20Suda%20İşlevini%20Kaybeder%20mi.fw-1170x600.png

Mıknatıs Suda İşlevini Kaybeder mi?

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıs Suda İşlevini Kaybeder mi?

Manyetik alan dahilinde olan ve kuzey kutbu, güney kutbu diye iki kutba sahip olan mıknatıslar çekim gücü yüksek olan nesnelerdir. Mıknatıs hem çekme hem de itme gücüne sahiptir. Mıknatıs suya dayanıklılık konusunda da yapılan testlerden başarı ile geçmektedir. Mıknatıslar kalıcı, geçici ve elektromanyetik olarak 3 ana kategoride sınıflandırılmaktadır. Bu nedenle de kalıcı mıknatıslar su da mıknatıslık özelliğini kaybetmemektedirler.

Nadir toprak mıknatısı olarak bilinen ve kalıcı mıknatıs kategorisinde olan Neodyum mıknatıslar çok fazla ve en güçlü çekim gücüne sahip olan mıknatıslar sınıfındadır. Özelliklerini kaybetmezler. Parçalara ayrılmış olmaları halinde de mıknatıslılık özellikleri devam etmektedir. Her parça bu özelliğini koruyarak ayrı birer mıknatıs oluşturmaktadır. Mıknatıs çekim gücü kullanılan elemente ve hangi kategoride olduğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mıknatıslar Suya Dayanıklı mıdır?

Mıknatıs suya dayanıklılık anlamında önemli bir güce sahiptir. Suda mıknatıslılık özelliğini yitirmezler. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde su içindeki yoğunluk havadaki yoğunluktan daha fazla olduğundan daha farklı bir çekim gücü sergileyebilmektedir. Yapılan deneylerde, bunu ortaya koymaktadır.

Suyun içindeki mıknatıs yine sudaki demir ve benzeri olan maddeleri çekebilmektedir.  Havada ki kadar etkin bir çekim sağlamasa da suda da mıknatıs olma özelliğini kaybetmeyecektir. Aynı zamanda su içinde kullanılacak olan mıknatıs kalıcı mıknatıs kategorisinde olan mıknatıslardan olmalıdır. Geçici ya da elektromanyetik mıknatıslar bu konuda sorun yaratabilmektedir.

Mıknatısların Özellikleri Nelerdir?

Mıknatıslar kendine özel bir ağırlığı olan ve farklı elementlerden oluşan nesneler olmaktadır. İki kutba sahiptirler. Hem itme hem de çekme özellikleri bulunmaktadır. Birbirine zıt olan mıknatıslar çekme özelliğine, aynı olan kutuplar ise itme özelliğine sahiptirler.

Mıknatıslar arasında en güçlü ünvanına sahip olan Neodyum mıknatısı daha çok ağır sanayide kullanılmaktadır. Alternatifleri arasında da Alnico ve kobalt mıknatıs bulunmaktadır. Özgül bir ağırlığa sahiptir. Mıknatıs suda dayanıklılık ve havada dayanıklılık konusunda da etkili bir manyetik alan oluşturmaktadır. Magnet market ekibi tarafından sunulacak olan destek ile birlikte bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca fiyatlandırma hakkında da gerekli bilgileri alabilirsiniz.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız