https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıs%20neleri%20çeker.fw-1170x600.png

Mıknatıs Neleri Çeker?

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıs Neleri Çeker?

Manyetik alan oluşturarak çekme gücü bulunan nesneler mıknatıs olarak anılmaktadır. İki kutbu bulunan mıknatıslar çekme ve itme özelliğine sahip nesnelerdir. Özgül ağırlığı 2.7 gr/cm3 olarak bilinmektedir. Genel olarak mıknatıs neleri çeker diye bakıldığında da demir, demir tozu, kobalt ve nikel gibi maddeleri çekmektedir. Bunların dışında kalan maddeleri çekmemektedir.

Mıknatısların çekme özelliği çok farklı şekillerde ve türlerde olabilmektedir. Bu şekilde çekme özelliği bulunan maddelere ferromagnetik maddeler adı verilmektedir. Farklı kullanım alanları olduğundan dolayı gündelik hayatımızda da birçok yerde kullanımı olduğu bilinmektedir. İkiye ayrılan mıknatıslar yapay ve doğal olmak üzere adlandırılmaktadır.

Doğal mıknatıslar doğada bulunan elementlerin bir araya gelmesi ile oluşum gösteren mıknatıslar olarak bilinmektedir. Yapay mıknatıslar ise çelikten üretimi sağlanan mıknatıslar olmaktadır. Farklı maddelerin birleşimi ile oluşturulmaktadır. Doğal mıknatısların daha çok Çin, Cezayir ve İsveç’te bulunduğu bilinmektedir.

Mıknatısın Çekme Özellikleri Nelerdir?

Mıknatıslar bazen oluşan manyetik alanda etki gösterirken bazen de kalıcı olarak çekme özelliğine sahip olmaktadır. Aynı zamanda elektrik akımı sayesinde çekme özelliği gösteren mıknatıslar da mevcuttur. Manyetik alan üretmeleri nedeniyle sanayi alanında birçok üretimde kullanılabilmektedir. Mıknatıs hangi maddeleri çeker ya da nasıl çeker diye bakıldığında oluşumsal olarak demir ve benzeri maddeleri çektiği bilinmektedir.

Demir olmayan maddeleri çekme özelliği yoktur. Bu nedenle de mıknatısın çektiği maddeler nikel, kobalt ve demir olarak ayrılmaktadır. Bunun dışında kalan maddelere karşı duyarsızdır. Mıknatıs neleri çeker diye arama yapıldığında ferromagnetik maddeler ortaya çıkacaktır. Mıknatısın çektiği maddelere verilen genel bir addır.

Mıknatısın Özellikleri Nelerdir?

Mıknatısların özelliklerine ya da mıknatıs neleri çeker diye bakıldığında birçok bilgi karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliklerin en başında yer alan ise kendi öz ağırlığının 2.7 gr/cm3 olarak belirtilmektedir. Aynı zamanda manyetik alan oluşturarak teknoloji ve sanayi de kullanılmaktadır.

İki kutbu bulunan mıknatıslar ikiye ayrıldığında bile tek kutba sahip olmamaktadır. Yine kuzey ve güney olarak iki kutba sahip olmaktadır. Mıknatıs neleri çeker konusunda bilgi sahibi olmak ya da bu konuda fiyat bilgisine ulaşmak için magnet market ekibinden destek alabilirsiniz. 

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız