https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıs%20Kutupları%20Nasıl%20Bulunur.fw-1170x600.png

Mıknatıs Kutupları Nasıl Bulunur?

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıs Kutupları Nasıl Bulunur?

Mıknatıslar manyetik alan oluşturan ve doğada bulunan elementlerle ortaya çıkan nesnelerdir. Her mıknatısı bir araya getiren elementler farklılık göstermektedir. Bu nedenle her mıknatıs aynı elementten yapılmıştır diyemeyiz. İki ayrı kutuptan oluşmaktadır. Mıknatıs kutupları kuzey ve güney kutbu olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat son dönemlerde en çok sorulan ve merak edilen konulardan bir tanesi de mıknatıs kutupları nasıl bulunur şeklinde olmaktadır.

Çok çeşitli olan mıknatıslar için kutuplarını bulma konusunda birçok kişi tarafından sorun yaşanmaktadır. Bunun nedeni de şerit mıknatıslara göre yuvarlak ya da nal şeklinde olan mıknatıslarda kutupların bulunmasının çok daha zor olmasındandır. Bunun içinde yapılması gerekenler belirtilmiştir.

Yuvarlak ve Nal Şeklindeki Mıknatısların Kutuplarını Bulmak

Mıknatıs kutupları artı eksi olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da kuzey ve güney kutbu olarak da bilinmektedir. Fakat bazı mıknatıs çeşitleri düşünüldüğünde bu işlem zor bir hal almaktadır. Mıknatıs kutupları bulunması özellikle yuvarlak ya da halka şeklinde anılan mıknatıslar için zor olabilmektedir.

Öncelikle bu tarz mıknatısların kutuplarını bulabilmek için şerit ya da çubuk mıknatıs olarak adlandırılan mıknatısı asılı bir hale getirilmelidir. Ardından belirlediğiniz bir diğer mıknatıs kutupları belli olan çubuk mıknatısa yaklaştırılarak belirleme işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Bazı durumlar için de pusula kullanılabilmektedir. Örneğin elinizde çubuk mıknatıs yoksa pusula kullanılabilmektedir. İçerisinde bulunan basit mıknatıs düzeneği ile kutbu bilinmeyen mıknatıs birbirine yaklaştırılması ile mıknatıs kutupları bulunabilmektedir. Nal şeklinde olan mıknatıslar için de aynı şekilde işlemler uygulanabilmektedir. Bu işlemler sayesinde kolayca kutup bulma yapılabilmektedir.

Elektromıknatısın Kutupları Nasıl Bulunur?

Elektromıknatısların da her mıknatıs gibi iki kutbu bulunmaktadır. Elektromıknatıs için de mıknatıs kutupları bulma işlemi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Sağ el kuralı denilen kural ile birlikte kutup bulma işlemi yapılabilmektedir. Sağ ele alınan bobinin akımnın yönü anlaşılacak şekilde tuttuğumuzda baş parmağımızın Kuzey kutbunu gösterdiği bilinmektedir.

Aynı zamanda bir pusula yardımı ile de yukarıda anlatıldığı şekilde kutup bulma işlemi yapılmaktadır. Bu işlemlerden hangisi size uygunsa deneyerek kutup bulma yapabilirsiniz. Ayrıca bu konuda magnet market ekibi ile yapacağınız görüşmelerle de işlem gerçekleştirebilirsiniz.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız