https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/yi%20Bir%20Mıknatıs%20Hangi%20Maddeleri%20Çeker.fw-1170x600.png

İyi Bir Mıknatıs Hangi Maddeleri Çeker ?

  • |   0 Yorumlar

İyi Bir Mıknatıs Hangi Maddeleri Çeker ?

Mıknatıslar, demir ve çelik gibi bazı metalleri çekebilen nesnelerdir. Güçlü bir mıknatısla bir çelik parçasını yakınlaştırmanız durumunda çelik parçası mıknatısa yapışacaktır. Mıknatıslar ile genel olarak bakır veya altın gibi diğer metaller çekilmez. Mıknatıslar da yalnızca zıt yönlere bakarlarsa birbirlerini çekebilirler. Bir mıknatısın kutup adı verilen iki ucu vardır; bir ucu kuzey kutbu, diğeri ise güney kutbu. Bir kuzey kutbu bir güney kutbunu çekecektir; mıknatıslar birbirini çeker. Ancak iki kuzey kutbu birbirini uzaklaştıracak. Mıknatısların birbirini ittiğini söylüyoruz. Mıknatıslar, pozitif ve negatif elektrik yükleri gibi davranıyor gibi görünüyor. Elektrik ve manyetizma çok yakından ilişkilidir. Bu noktada mıknatısların çekebileceği bazı ürünler ve mıknatısların çeşitli kullanım alanları vardır. Söz konusu alanları aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Mıknatısların Kullanım Alanları

·         Mıknatıslar TV'lerin, Ses hoparlörlerinin ve radyoların içinde kullanılır. Hoparlörün içindeki küçük tel bobini ve mıknatıs, elektronik sinyali ses titreşimlerine dönüştürür.

·         Mıknatıslar, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmek için mıknatıs kullanan diğer motor türlerinin olduğu yerlerde mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek için bir jeneratör içinde kullanılır.

·         Elektrik yüklü mıknatıslar, vinçlerin büyük metal parçaları taşımasına yardımcı olabilir.

·         Mıknatıslar, metalik cevherleri kırılmış kayalardan ayıran filtreleme makinelerinde kullanılır.

·         Aynı zamanda gıda işleme endüstrilerinde küçük metal parçaları tahıllardan vb. Ayırmak için kullanılır.

·         MRI makinelerinde kemik yapısı, organları ve dokularının bir görüntüsünü oluşturmak için kullanılan mıknatıslar kullanılır. Mıknatıslar bile kanseri iyileştirmek için kullanılır.

·         Evde, bir şeyi hatırlamak için buzdolabına bir kağıt yapıştırdığınızda mıknatıs kullanırsınız. Buzdolabına manyetik bir şişe açacağı takmak kullanışlı olabilir.

·         Bir yürüyüşteyken yönleri bulmak için genellikle cepte pusula kullanırız. Cep pusulası kuzeyi göstermek için manyetik bir iğne kullanır.

·         Banka ve kredi kartlarının arkasındaki koyu şerit manyetik yapıdadır ve tıpkı bilgisayarların sabit diskleri gibi verileri depolamak için kullanılır.

Kaliteli Mıknatıslar

Yukarıda bahsedilen alanların herhangi birinde mıknatıs kullanmak için Magnet Market’i tercih edebilirsiniz. Bu alanda uzman ve profesyonel bir şekilde hizmet veren firmamızın satışa sunduğu ürünleri inceleyerek kendiniz için en uygun olanı satın alabilirsiniz. 

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız