https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/En%20güçlü%20mıknatıslar%20hangileridir.fw-1170x600.png

En Güçlü Mıknatıslar Hangileridir?

  • |   0 Yorumlar

En Güçlü Mıknatıslar Hangileridir?

Mıknatıs çekim kuvveti olan metaller verilen isim olmaktadır. Her ne kadar da basit bir yapıda oldukları düşünülse de kendi aralarında çekim güçlerine göre ve kullanım alanlarına göre ayrılmaktadırlar. En güçlü mıknatıslar hangileridir diye bakıldığında da nadir toprak mıknatısları olarak adlandırılan neodyum mıknatıs başta gelen güçlü mıknatıslardandır.

Güçlü çekim gücüne sahip olan ve doğada bulunan nadir toprak mıknatısı olarak adlandırılan mıknatısların, daha çok sanayide kullanımı oldukça yaygındır. Sabit olarak bulunmaktadırlar. Özellikle kullanım yeri ise rüzgar türbin jeneratörü ile birlikte elektrikli olarak üretilen ve son zamanlarda oldukça ilgi gören araç motorlarında da kullanımı görülmektedir.

Neodyum’dan Farklı ve Güçlü Mıknatıslar

Mıknatıs çeşitleri arasında dikkat çekenlerden bir tanesi de Demir Nitrür mıknatısıdır. Demir elementi ve Azot elementinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş mıknatıslardandır. Neodyum’a göre daha az maliyetli olması avantajları arasında sayılmıştır. Fakat ilk başlarda yapılan deneylerde kullanım alanlarına uygun şekilde üretimi yapılamamıştır.

Teknolojinin de kullanılması ve daha üst seviyede yapılan üretimle birlikte çok daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Daha düşük bir maliyete sahip olması ile birlikte en çok ilgi çeken ve en güçlü mıknatıslar sıralamasında yerini almıştır. Seri olarak üretiminin yapılması ve çevre dostu olarak adlandırılması da olası avantajlarındandır. Neodyum’un yanı sıra çok daha fazla alan da kullanılıyor olması da en iyi özellikleri arasında yer almaktadır. Mıknatıs çekim gücü açısından Neodyum’a alternatif olarak üretimi sağlanmıştır.

Güçlü Olduğu Düşünülen Diğer Mıknatıslar

En güçlü mıknatıslar arasında yer alan Neodyum ve Demir Nitrür dışında alternatif olarak kullanılabilecek mıknatıs çeşitleri de bulunmaktadır. Bunların başında da Somarium Kobalt yer almaktadır. Somarium Kobalt yüksek sıcaklıklarda kullanılabilen bir mıknatıs türüdür. Benzersiz bir şekilde özellikler sunması nedeniyle de Neodyum mıknatıs ile aynı değere sahip olduğu belirtilmektedir.

Günümüzde de her alanda kullanılan şerit mıknatıslarda yapısına ve büyüklüğüne bağlı olarak en güçlü mıknatıslar arasında yer almasalar da birçok alanda kullanılmaktadırlar. Magnet market ile tüm mıknatıs ve magnetler hakkında bilgi paylaşımı ve destek sunmaktadır.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız