https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/en-cok-merak-edilenler-2021.fw-1170x600.png

En Çok Merak Edilenler - 2021 Soru/Cevap

  • |   0 Yorumlar

-Neodyum Mıknatıslarda bir kutup diğerinden daha güçlümüdür? | Magnet Mıknatıs Market

Hayır, her iki kutup da eşit derecede güçlüdür.

-En güçlü mıknatıs türü hangisidir? | Magnet Mıknatıs Market

Neodymium (daha doğrusu Neodyum - Demir - Bor) mıknatıslar dünyadaki en güçlü kalıcı mıknatıslardır.

-Tek kutuplu mıknatıs satışınız var mı? | Magnet Mıknatıs Market

Hayır, Tüm mıknatısların en az iki kutbu olmalıdır.

-Mıknatısları bir arada kullanmak onları güçlendirir mi? | Magnet Mıknatıs Market

Evet, üst üste dizilmiş iki veya daha fazla mıknatıs, tam olarak birleşik boyuttaki tek bir mıknatıs gibi davranacak yaklaşık aynı manyetik güce sahip olacaktır.

-Mıknatıslar hangi malzemeleri çeker? | Magnet Mıknatıs Market

Ferromanyetik malzemeler , manyetik bir kuvvet tarafından güçlü bir şekilde çekilir.
Demir (Fe), nikel (Ni) ve kobalt (Co) elementleri en yaygın olarak bulunan elementlerdir. Çelik, demir ve diğer metallerin bir alaşımı olduğu için ferromanyetiktir.

- Bir mıknatısın gücü nasıl ölçülür? | Magnet Mıknatıs Market

Gaussmetreler, mıknatıs yüzeyindeki manyetik alan yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. Bu yüzey alanı olarak adlandırılır ve gauss (veya tesla) cinsinden ölçülür. Çekme Kuvveti Test Cihazları, düz bir çelik plaka ile temas halinde olan bir mıknatısın tutma kuvvetini test etmek için kullanılır. Çekme kuvvetleri pound cinsinden ölçülür. Manyetik momenti ölçmek için fluxmeters ve Helmholtz bobinleri kullanılır.

-Manyetik alan neye benzer? | Magnet Mıknatıs Market

Manyetik alanları görselleştirmenin geleneksel yolu, bir mıknatısı demir talaşlarla kaplı bir yüzeyin yakınına yerleştirmektir. Zaten mıknatıslarımızdan bazılarına sahipseniz, bunu yapmak iyi bir deneydir!

-Bir mıknatısın kutuplarını nasıl belirleyebilirim? | Magnet Mıknatıs Market

Neodyum mıknatısların (Bilimsel) Kuzey ve Güney kutuplarını tanımlamak için kullanılabilecek birkaç basit yöntem vardır.

1) En kolay yol, önceden işaretlenmiş başka bir mıknatısı kullanmaktır. İşaretli mıknatısın Kuzey kutbu işaretsiz mıknatısın Güney kutbuna çekilecektir.

2) Çift sayıda mıknatıs alır ve yığının ortasında bir ipi kıstırırsanız ve mıknatısları ip üzerinde serbestçe dönebilmeleri için sallarsanız, mıknatısların kuzey kutbu sonunda kuzeye doğru yerleşecektir. Bu aslında manyetizmanın "karşıtları çeken" kuralıyla çelişiyor, ancak kutupların isimlendirme geleneği, kutupların "Kuzey arayan" ve "Güney arayan" kutuplar olarak adlandırıldığı eski günlerden bir aktarmadır.

3) Elinizin altında bir pusulanız varsa, iğnenin normalde Kuzeyi gösteren ucu neodim mıknatısın güney kutbuna çekilecektir.

4) Kutupmatik cihazımızı kullanarak bulabilirsiniz.

-Mıknatıslarımı elektronikten ne kadar uzakta tutmalıyım? | Magnet Mıknatıs Market

Bu birçok faktöre bağlıdır, ancak genel bir kural olarak, mıknatıslar ve elektronik cihazlar arasındaki mesafeyi her 10 lbs çekme kuvveti için 4 "+ 1" tutmanızı öneririz.

-Mıknatıs kullanarak bir ürün geliştiriyorum. Üzerine kalp pilleri / elektronik cihazlar hakkında bir güvenlik uyarısı koymam gerekir mi? | Magnet Mıknatıs Market

Mıknatıslarla ilgili teknik soruları yanıtlamayı sevmemize rağmen, bu daha çok yasal bir soru gibi görünüyor. Kesinlikle yasal tavsiye verme yetkisine sahip değiliz.

 

Yine, tıp uzmanı değiliz, bu nedenle kalp pili sorunları hakkında kesin ayrıntılar veremiyoruz. Güvenlik ve elektroniğe gelince, bu gerçekten ürününüzün uygulamasına, mıknatıs (lar) ın boyutuna, mıknatısın nasıl kullanıldığına ve mıknatısın ürünün içinde nerede bulunduğuna bağlıdır. Sorun olabileceğini düşündüğünüz tüm uyarıları vermenizi öneririz .

-Mıknatısları kalp pillerinden uzak tutmak için güvenli mesafe nedir? | Magnet Mıknatıs Market

Biz tıp profesyoneli değiliz, bu nedenle kalp pili güvenliği veya herhangi bir özel tıbbi cihaz hakkında tam rehberlik sunamayız. Bu bilgi için lütfen bir doktora ve / veya cihazınızın üreticisine danışın.

-Buzdolabı, ocak, fırın veya mikrodalgamda mıknatıs kullanmak cihaza zarar verir mi? | Magnet Mıknatıs Market

Hayır, mıknatıslar bu cihazların hiçbirine zarar vermemelidir.

-Mıknatıslar sabit diskimi siler mi yoksa bilgisayarıma zarar verir mi? | Magnet Mıknatıs Market

Gerçekten mıknatısı diskete yapıştırmadığınız sürece hayır. Muhtemelen mıknatısları doğrudan bilgisayarınızın kasasına yapıştırmak istemeseniz de, yakınlarda bulundurmak bilgisayarınıza zarar vermez. Mıknatıslar, disketlere ve manyetik bant depolama ortamlarına zarar verebilir, bu nedenle mıknatısları bu öğelerden uzak tutmalısınız. Bununla birlikte, doğrudan sürücünün üstüne çok büyük ve güçlü bir mıknatıs yerleştirmediğiniz sürece sabit sürücünüzdeki hiçbir veriye zarar vermemelidir. Her sabit sürücü zaten güçlü bir neodim mıknatıs içerir, bu nedenle kasanın dışında dolaşan biri verileri etkilemez.

-Mıknatıslarımın her tarafında metal tozu var. Nasıl kaldırabilirim? | Magnet Mıknatıs Market

Mıknatısları temizlemenin en iyi yolu metal tozunu yakalamak için yapışkan bant kullanmaktır.

-Büyük mıknatısları nasıl ayırırım? | Magnet Mıknatıs Market

Küçük ve orta büyüklükteki mıknatıslar genellikle uç mıknatısı yığının dışına kaydırarak elle ayrılabilir. Orta büyüklükteki mıknatıslar genellikle bir masanın veya tezgahın kenarı kullanılarak ayrılabilir. Mıknatısları, mıknatıslardan biri kenarda sarkacak şekilde bir masanın üstüne yerleştirin. Ardından, vücut ağırlığınızı kullanarak, mıknatıs (lar) ı masanın üzerinde tutun ve kenarda asılı olan mıknatısı aşağı doğru itin. Küçük bir çalışma ve pratikle, mıknatısları birbirinden ayırabilmelisiniz. Ayrıldıklarında tekrar birleşmemelerine dikkat edin.

-Neodymium mıknatıs nedir? "Nadir toprak mıknatısı" ile aynı mı? | Magnet Mıknatıs Market

Neodyum mıknatıslar, nadir toprak mıknatıs ailesinin bir üyesidir. Neodyum, periyodik tablodaki "nadir toprak" elementlerinin bir üyesi olduğu için bunlara "nadir toprak mıknatısı" denir. Neodim mıknatıslar, nadir toprak mıknatıslarının en güçlüsüdür ve dünyadaki en güçlü kalıcı mıknatıslardır.

-Neodim mıknatıslar neyden yapılır ve nasıl yapılır? | Magnet Mıknatıs Market

Neodim mıknatıslar aslında neodim, demir ve bordan oluşur (bunlara NIB veya NdFeB mıknatıslar da denir). Toz halindeki karışım, büyük basınç altında kalıplara preslenir. Malzeme daha sonra sinterlenir (bir vakum altında ısıtılır), soğutulur ve ardından istenen şekle getirilir veya öğütülür veya dilimlenir. Daha sonra gerekirse kaplamalar uygulanır. Son olarak, boş mıknatıslar 30 KOe'yi aşan çok güçlü bir manyetik alana maruz bırakılarak mıknatıslanır.

-Bir neodim mıknatısı mıknatıslamak için ne kadar güçlü bir manyetik alan gereklidir? | Magnet Mıknatıs Market

Genel bir kural olarak, bir mıknatısı tam olarak doyurmak için içsel zorlayıcılığın 2 ila 2,5 katı arasında bir tepe alanı gerekir. Standart neodim mıknatıslar için gerekli alan minimum 24 KOe'dir, ancak genellikle minimum 30 KOe'dir.

-Neodyum mıknatıslar bir koruyucu gerektirir mi? | Magnet Mıknatıs Market

Hayır, neodim mıknatıslar, Alniko mıknatıslar gibi saklama için bir koruyucuya ihtiyaç duymaz.

-Sahip olduğum bir mıknatısı daha güçlü yapabilir miyim? | Magnet Mıknatıs Market

Hayır, bir mıknatıs tamamen mıknatıslandığında (doymuş), daha güçlü hale getirilemez.

-Neodim mıknatıslara lehim veya kaynak yapabilir miyim? | Magnet Mıknatıs Market

Neodyum mıknatıslara kesinlikle lehim veya kaynak yapamazsınız. Isı mıknatısı demanyetize eder ve bir güvenlik riski oluşturarak alev almasına neden olabilir.

-Neodyum mıknatıslarım zamanla gücünü kaybeder mi? | Magnet Mıknatıs Market

Çok az! Neodyum mıknatıslar, insanoğlunun bildiği en güçlü ve en kalıcı mıknatıslardır. Aşırı ısınmazlarsa veya fiziksel olarak hasar görmezlerse, neodyum mıknatıslar 10 yıl içinde güçlerinin % 1'inden daha azını kaybeder, çok hassas ölçüm ekipmanınız yoksa fark etmeniz mümkün değildir.
Uzun süreler boyunca diğer mıknatıslarla itme veya çekme pozisyonlarında tutulurlarsa bile güçlerini kaybetmezler.

-Bir mıknatısın derecesi veya "N sayısı" ne anlama gelir? | Magnet Mıknatıs Market

Mıknatısın derecesi veya "N derecesi", mıknatısın yapıldığı malzemenin Maksimum Enerji Ürününü ifade eder. Malzemenin mıknatıslanabileceği maksimum gücü ifade eder. Neodim mıknatısların derecesi genellikle milyonlarca gauss oersted (MGOe) birimi cinsinden ölçülür. N35 dereceli bir mıknatıs 35 MGOe Maksimum Enerji Ürününe sahiptir. Genel olarak, not ne kadar yüksekse, mıknatıs o kadar güçlüdür.

-Neodim mıknatısları kesebilir, delebilir veya işleyebilir miyim? | Magnet Mıknatıs Market

Neodimyum Demir Bor malzemesi çok sert ve kırılgandır, bu nedenle işleme en iyi ihtimalle zordur. Malzemenin sertliği, Rockwell "C" ölçeğindeki RC46'dır ve piyasada bulunan matkap ve aletlere göre daha zordur, bu nedenle bu aletler NdFeB malzemede kullanılırsa ısınır ve hasar görür. Elmas takım, EDM (Elektrostatik Boşaltma Makineleri) ve aşındırıcılar, neodim mıknatıs malzemeyi şekillendirmek için tercih edilen yöntemlerdir. Neodim mıknatısların işlenmesi yalnızca ilgili risk ve güvenlik konularını bilen deneyimli makineciler tarafından yapılmalıdır. İşleme sırasında oluşan ısı mıknatısı demanyetize edebilir ve bir güvenlik riski oluşturacak şekilde alev almasına neden olabilir. Talaşlı imalat sırasında üretilen kuru toz da çok yanıcıdır ve bu malzemenin yanmasını önlemek için büyük özen gösterilmelidir.

-Neodim mıknatıslarla sıcaklık konusunda endişelenmem gerekiyor mu? | Magnet Mıknatıs Market

Evet. Neodimyum Demir Bor mıknatıslar ısıya duyarlıdır. Maksimum çalışma sıcaklığının (standart N sınıfları için 80 ° C) üzerinde ısıtılmış bir mıknatıs, manyetik gücünün bir kısmını kalıcı olarak kaybedecektir. Curie sıcaklıklarının (standart N sınıfları için 310 ° C) üzerinde ısıtılırlarsa, tüm manyetik özelliklerini kaybederler. Farklı sınıflar, farklı maksimum çalışma ve Curie sıcaklıklarına sahiptir.

-Mıknatısların maksimum çalışma sıcaklığı ile Curie sıcaklığı arasındaki fark nedir? | Magnet Mıknatıs Market

Maksimum çalışma sıcaklığı, önemli bir manyetik güç kaybı olmaksızın mıknatısın sürekli olarak maruz kalabileceği maksimum sıcaklıktır. Bu, standart neodim mıknatıs sınıfları için 80 ° C'dir. Curie Sıcaklığı, mıknatısın tamamen manyetikliğini kaybettiği sıcaklıktır. Bu, standart neodim mıknatıs sınıfları için 590 ° F'dir (310 ° C). Daha yüksek sıcaklık dereceleri daha yüksek maksimum çalışma sıcaklıklarına ve daha yüksek Curie Sıcaklıklarına sahiptir. Bu iki nokta arasındaki sıcaklıklarda, bir mıknatıs manyetik gücünün bir kısmını kalıcı olarak kaybedecektir. Kayıp, ısıtılan Curie Sıcaklığına ne kadar yakınsa o kadar büyük olacaktır.

-Neodim mıknatıslar ne için kullanılır? | Magnet Mıknatıs Market

Hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey! Bu inanılmaz mıknatıslar için bazı uygulamaların bir listesi blog kısmımızda paylaşılacaktır.

-Mıknatıslarımı darbeden kaynaklanan hasarlardan nasıl koruyabilirim? | Magnet Mıknatıs Market

Mıknatısları birkaç kat elektrik bandı ile sarmanın, onları diğer mıknatıslar ve sert yüzeylerle çarpışmalardan kaynaklanan çoğu hasardan koruduğunu bulduk. Mıknatıslarınızı hasardan ve elemanlardan korumanın bir başka harika yolu da onları kauçuk kaplama ile kaplamaktır.

-Nikel kaplamanın üzerini boyayabilir miyim? | Magnet Mıknatıs Market

Evet, metal yüzeylerde kullanılmak üzere formüle edilmiş herhangi bir boyayı kullanabilirsiniz. Püskürtmeli boya en iyi sonucu verir. Önce yüzeyi temizlemek, boyanın pürüzsüz, nikel kaplı yüzeye yapışmasını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kum püskürtme veya boncuk püskürtme işleri ve ayrıca bir dağlama astarı.

-Herhangi bir kaplanmamış mıknatıs var mı? | Magnet Mıknatıs Market

NdFeB malzemesi neme maruz kaldığında oksitlenecektir. Bu nedenle, kaplanmamış neodyum mıknatıs satışımız bulunmuyor.

-Plastik ve kauçuk kaplı mıknatısların aynı boyuttaki nikel kaplı mıknatıslardan daha düşük bir çekme kuvvetine sahip olduğunu fark ettim. Plastik / kauçuk mıknatısı zayıflatır mı? | Magnet Mıknatıs Market

Bu malzemeler mıknatısı "zayıflatmaz", ancak mıknatıs malzemesinin hacmi kaplamalara yer açmak için azaltılır ve bu da çekme kuvvetini azaltır. Plastik veya kauçuk tabakası ayrıca mıknatıs ile metal yüzey arasında mesafe yaratır ve bu da çekme kuvvetini azaltır.

-Farklı kaplamalar ve kaplamalar arasındaki fark nedir? | Magnet Mıknatıs Market

+Nikel, neodim mıknatısların kaplanması için en yaygın seçimdir. Aslında nikel-bakır-nikelin üçlü bir kaplamasıdır. Parlak gümüş bir yüzeye sahiptir ve birçok uygulamada korozyona karşı iyi bir dirence sahiptir. Su geçirmez değildir.

+Siyah nikel, kömür veya tunç renginde parlak bir görünüme sahiptir. Nikel-bakır-siyah nikelin üçlü kaplamasının son nikel kaplama işlemine siyah bir boya eklenir.
NOT: Epoksi kaplamalar gibi tamamen siyah görünmez. Aynı zamanda düz nikel kaplı mıknatıslar gibi hala parlaktır.

+Çinko donuk gri / mavimsi bir yüzeye sahiptir ve nikelden daha korozyona açıktır. Çinko, eller ve diğer eşyalar üzerinde siyah bir kalıntı bırakabilir.

+Epoksi, temelde, kaplama sağlam olduğu sürece korozyona daha dayanıklı olan plastik bir kaplamadır. Kolay çizilir. Deneyimlerimize göre, mevcut kaplamalar arasında en az dayanıklı olanıdır.

+Altın kaplama, standart nikel kaplamanın üstüne uygulanır. Altın kaplamalı mıknatıslar nikel kaplamalılarla aynı özelliklere sahiptir, ancak altın kaplamaya sahiptir.

 

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız