https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Neodyum%20Mıknatıs%20Nedir%20Nerelerde%20Kullanılır.fw-1170x600.png

Neodyum Mıknatıs Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

  • |   0 Yorumlar

Neodyum Mıknatıs Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Neodyum mıknatıslar; neodmiyum mıknatıslarla sık sık karıştırılan çeşitlerden bir tanesi olsa da Neodyum adı ile anılan mıknatıs çeşidi en güçlü seçeneklerden bir tanesdir. Manyetik alanları diğer mıknatıslarla kıyas gerektirmeyecek kadar güçlü olan bu mıknatıs çeşitlerinin genellikle çok yoğun tercih edildiği bilinir.

Mıknatıs, genellikle demir, bakır ve çinko gibi maddeleri çeken nitelikteki materyaller olarak bilinse de Nodyum mıknatıslar izne bağlı bir şekilde üretilebilecek olan seçeneklerdir. Bu nedenle değeri oldukça yüksektir. Ülkemizde üretimi gerçekleştirilmeyen bu mıknatıslar bu özelliklerine rağmen kolay bir şekilde alınıp satılabilecek niteliklere sahiptir.

Neodyum Mıknatıslar Nerelerde Kullanılır?

Neodyum türü mıknatısların içerisinde neodmiyum, samaryum, nikel, demir, kobalt gibi birbirinden değerli elementler vardır. Söz konusu elementler birbirleri ile karıştırılarak bu harika mıknatıslar elde edilir. Element yoğunluğuna bağlı olarak özelliklerinde de farklılıklar görülen bu mıknatısların ateşe karşı direnci, güçlü çekim özellikleri ve diğer özelliklerle dikkat çektiği bilinir.

Güçlü özellikleri nedeni ile yararların yanı sıra bazı zararlara da neden olabilecek olan bu mıknatıslar; vücut hasarları ve elektronik cihazların bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle Neodyum mıknatısların kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Peki, bu mıknatıslar nerelerde kullanılabilmektedir?

·         Dolaplara yapıştırılan magnetlerde,

·         Okul deneylerinde tercih edilen mıknatıslarda,

·         Tıbbi cihaz üretiminde,

·         Otomotiv sanayiinde,

·         İş yerlerinde kullanılan basit mıknatıslarda tercih edilebilir.

Kullanım alanları oldukça çeşitli ve kullanımı yaygın olsa da bu mıknatısların kullanımı esnasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu noktada aşağıdaki uygulamalara önem vererek mıknatıs kullanımını daha verimli bir seviyede gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Mıknatıs Kullanımı Sırasında Dikkat Edilecekler

Neodyum mıknatıslar oldukça değerli ve hassas olduklarından aşağıdaki konularda dikkat edilmesi gereken özelliklere sahiptir.

·         Isı, bu mıknatısların en zayıf özelliklerinden bir tanesidir. Bu nedenle ısıya maruz kalmamaları noktasında dikkatli olunmalıdır,

·         Nem ve rutubet mıknatısların özelliklerini kaybetmelerinde neden olur. Bu nedenle nem ve rutubete karşı da çok dikkatli olunmalıdır,

·         Neodyum tipi mıknatısları sert bir zeminde bırakmamalı ve başka mıknatıs ile çarpıştırmamalısınız.

Yukarıdaki durumları göz ardı ettiğinizde mıknatısın özelliğini kaybedeceğini ve verimliliğin de düşeceğini bilmelisiniz.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız