https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıslı%20Ürünlerin%20Hayatımıza%20Kattığı%20Kolaylıklar.fw-1170x600.png

Mıknatıslı Ürünlerin Hayatımıza Kattığı Kolaylıklar

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıslı Ürünlerin Hayatımıza Kattığı Kolaylıklar

Mıknatıslı ürünlerin kullanımı hayatımıza çeşitli avantajlar katmaktadır. Söz konusu kolaylıklardan ve avantajlardan aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Geleneksel Sanayide Mıknatıs Uygulamaları

Manyetik kaynakları, elektromanyetik indüksiyonu ve manyetik malzemelerin manyetik cihazlarını açıklarken, bazı manyetik malzemelerin pratik uygulamasından bahsedilebilir. Aslında, manyetik malzemeler geleneksel endüstrinin çeşitli yönlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, manyetik malzemeler olmadan, elektrik üretimi için jeneratörler, güç aktarımı için transformatörler ve elektrik motorları, telefonlar, radyolar ve televizyonlar için hoparlörler kullanılacağı için elektrifikasyon imkânsız olurdu. Manyetik çelik ses bobini yapısı birçok enstrümanda kullanılmaktadır.

Tıpta Mıknatıs Uygulamaları

Tıpta, nükleer manyetik rezonans (NMR) kullanımı, insan vücudundaki anormal dokuları teşhis edebilir ve hastalıkları yargılayabilir. Bu, nükleer manyetik rezonans görüntülemenin tanıdık teknolojisidir.

Nükleer spin sistemi, çekirdeğin belirli bir frekansta radyofrekans uyarması gibi harici etkiye maruz kalırsa, rezonans etkisine neden olabilir. Radyo frekansı darbesini durdurduktan sonra, spin sistemi tarafından yoğunlaştırılan çekirdekler bu durumu koruyamaz. Manyetik alandaki orijinal düzenleme durumuna geri dönecekler ve radyo sinyalleri olmak için zayıf enerji salacaklar.

Halihazırda manyetik terapi yastığı, manyetik terapi bel bandı vb. uygulamaları vardır. Mıknatıstan yapılan demir sökücü, un içindeki vb. demir partiküllerini giderebilir. Manyetize su kazan kireçlenmesini önleyebilir ve manyetize edilmiş tohumlar mahsul üretimini bir dereceye kadar artırabilir.

Astronomi Alanında Mıknatıs Uygulamaları

Güneş lekeleri, güneş üzerinde yoğun manyetik faaliyetin olduğu bölgelerdir. Güneş lekelerinin patlak vermesi, radyo iletişiminin geçici olarak kesintiye uğraması gibi yaşamlarımız üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle, güneş lekelerinin incelenmesi bizim için çok önemlidir. Jeomanyetik değişiklikler mevduatları keşfetmek için kullanılabilir. Tüm maddeler güçlü veya zayıf bir manyetizmaya sahip olduğundan, çökeltiler oluşturmak için bir araya gelirlerse, kaçınılmaz olarak çevredeki jeomanyetik alana müdahale edecek ve jeomanyetik alanda anormalliklere neden olacaktır.

Askeri Alanda Mıknatıs Uygulamaları

Neodim mıknatıslar gibi manyetik malzemeler de askeri alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin sıradan mayınlar yalnızca bir hedefle temas ettiklerinde patlayabilir, bu nedenle rolleri sınırlıdır. Madenlere manyetik sensörler takılırsa, tanklar veya savaş gemileri çelikten yapıldığı için, yaklaştıklarında (hedeflere dokunmadan), sensörler manyetik alandaki değişiklikleri tespit edebilir , bu da mayınların patlamasına ve ölümcüllüğünün artmasına neden olur.

 

 

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız