https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıs%20Hakkında%20Bilinmesi%20Gerekenler%20Nedir.fw-1170x600.png

Mıknatıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nedir?

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıs Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Genel anlamı ile mıknatıs demir tozu, çelik tozu, demir ve nikel çekmeye yaramasının yanında manyetik alan oluşturan nesnelerdir. Mıknatıs nedir diye sorulduğunda genel tanım olarak arşımıza bu tanım çıkmaktadır. Aynı zamanda iki kutba sahiptir. Kuzey kutbu ve güney kutbu olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu hiç değişmeyen bir gerçektir. Bir mıknatıs ortadan ikiye ayrıldığında da yine bu şekilde kutuplanmaktadır.

Doğada doğal olarak bulunan elementlerden meydana getirilmektedir. Özellikle İsviçre, Cezayir ve Ural ağların da yapılan araştırmalarda göktaşı kalıntılarının doğal mıknatıs etkisinde olduğu bilinen gerçeklerdendir. Bu doğal mıknatıs çeşitlerinin yanında özel olarak yapılmış mıknatıs çeşitleri de bulunmaktadır.

Mıknatıs nedir sorusunun bir diğer cevabı da manyetik alan oluşturan nesneler olarak verilmektedir. Saat ve uçak sanayisinde kullanılan mıknatıslar da bulunmaktadır. Çekim özelliği olmasına rağmen daha da yumuşatılmış halde bulunmaktadırlar. Bunların için e plastik ve kauçuk eklenerek elde edilmektedir. Bu da esnek ve bükülebilen yapıda olabilecek mıknatıslar oluşturmaktadır.

Mıknatıs Çeşitleri

Piyasada çok çeşitli mıknatıslar bulunmaktadır. Bunlar arasında en güçlü olarak tabir edilen ve çekim gücü en yüksek olan mıknatıslar bulunmaktadır. Bunların başında da Neodyum mıknatıs gelmektedir. Kalıcı mıknatıslar kategorisinde yer alan bir mıknatıs çeşididir. Aynı kategoride ayrıca Alnico ve kobalt mıknatıs gelmektedir. Bu üç mıknatıs türü de çok fazla çekim gücüne sahip olan mıknatıslardır.

Geçici ve Elektromanyetik kategorisinde de mıknatıslar bulunmaktadır. Geçici mıknatıslar daha çok manyetik alan içinde bulunduğunda mıknatıs olma özelliği göstermektedir. Manyetik alan dışında olduğunda da çekim gücü kaybolmakta ve mıknatıs olma özelliğini yitirmektedir. Elektromanyetik mıknatıslarda elektrik akımı ile çekim gücüne sahip olan mıknatıs çeşitleri olarak yer almaktadır.

Mıknatıs Fiyatları

Mıknatıs nedir diye bakıldığında üç ana kategori ve alt kategorilere ayrıldığı görülmektedir. Bu üç temel kategori Kalıcı, geçici ve elektromanyetik mıknatıslar olarak göze çarpmaktadır. Çekim güçlerine ve içinde bulundurdukları elementlere göre kendi içlerinde de çeşitlenmektedir.

Bu özellikleri nedeniyle de mıknatıs fiyatları farklılık göstermektedir. Magnet market aracılığıyla hem fiyatları hem de mıknatıs nedir sorusunun cevabını ayrıcalıklı olarak öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız