https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Mıknatıs%20çeşitleri%20nelerdir.fw-1170x600.png

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

  • |   0 Yorumlar

Mıknatıs Çeşitleri Nelerdir?

Mıknatıslar doğada özel olarak bulunan nesnelerdendir. Demir gibi bazı malzemeleri itme ya da çekme gibi özellikleri olan ve manyetik kutuplaşma oluşturabilen malzemelerdir. Çekim güçlerine ve kullanım alanlarına göre mıknatıs çeşitleri bulunmaktadır.

Farklı elementlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bunun anlamı da günümüzde bulunan her mıknatıs için aynı element kullanılmamaktadır. Üç farklı şekilde kategori altına alınabilmektedir. Bunlar kalıcı, geçici ve elektromanyetik mıknatıs olarak bilinmektedir.

Kalıcı Mıknatıslar

Kalıcı olarak adlandırılan mıknatıslar, bir kere mıknatıslanma özelliği kazandırıldıktan sonra bu özelliklerini koruyan mıknatıs çeşitlerindendir. Temeline bakıldığında dört şekilde bulunmaktadır. Bunlar; Neodimyum, Samaryum Kobalt, Alnico ve Seramik ya da Ferrit olarak bilinmektedir.

Bu mıknatıs çeşitleri arasında en güçlü olan mıknatıs çeşidi Neodimyum mıknatıstır. Son derece güçlü olmasından dolayı yüksek sanayi alanında ihtiyaç duyulmaktadır. Arkasından takip eden mıknatıs çeşidi de Samarum Kobalt olandır. Hemen hemen neodyum mıknatıs ile aynı özelliklere sahiptir.

Geçici Mıknatıslar

Geçici mıknatıs olarak bilinen mıknatıs çeşitleri manyetik kutuplar arasında oluşan manyetik alanda kaldığı sürece kalıcı mıknatıs gibi özellik gösteren fakat manyetik alandan çıktıktan sonra özelliğini kaybeden mıknatıs çeşididir. Yuvarlak mıknatıs şeklinde olabilecekleri gibi birçok şekli ile de karşımıza çıkabilmektedir.

Elektromanyetik Mıknatıslar

Adından da anlaşılacağı üzere elektrik akımı ile mıknatıslanma özelliği gösteren mıknatıs çeşitleri olarak bilinmektedir. Elektriksel akımın verilmesi ile birlikte mıknatıs olma özelliği gösterirken, elektrik akımının kesilmesi sonrasında mıknatıslık özelliği kaybolmaktadır. Burada dikkat çeken durum elektrik akımının yönünün değiştirilmesi ile mıknatısın gücünün ve yönünün değişmesi sağlanabilmektedir.

Mıknatısların temeline bakıldığında üç gruba ayrıldığı ve kendi içlerinde de ayrışım sağladığı bilinmektedir. Bunun dışında da kullanılan farklı mıknatıs çeşitlerinin olduğu da bilinir. Yüksek teknolojili endüstrilerde de kullanımı sıkça görülen mıknatıslar doğada bulunan elementlerin birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır.

Mıknatıs Fiyatları

Mıknatıs çeşitleri kullanılan elemente ve çekim gücüne bağlı olarak fiyatlandırılmaktadır. Bu nedenle tek bir fiyat söylemek yanlış bir beyan olmaktadır. Bu nedenle talep edilen mıknatısa göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Magnet market ekibi ile iletişime geçerek bu konuda destek alabilirsiniz.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız