Mıknatıs Altın, Gümüş Çeker mi? Hangi Maddeleri Çekemez?

Yazar: magnetmarket Okunma: 92347 Yorum Sayısı: 1

Mıknatıs Altın, Gümüş Çeker mi? Hangi Maddeleri Çekemez?

Mıknatıs, 2 kutbu bulunan ve çeşitli elementleri çekmesi ile dikkat çeken oldukça değerli ürünlerden bir tanesidir. Özgül ağırlığı yaklaşık olarak 2,7 gr/cm3 değerinde bulunan bu maddelerin metal, nikel ve kobalt çektiği bilinse de zaman aman altın ve gümüş gibi unsurların da mıknatısın etki alanında olduğu düşünülür. Ancak bu konuda bir nebze yanlış algı olduğundan söz etmek gerekir.

Mıknatıs tarafından çekilen maddelere ferromagnetik maddeler denir. Metallerin genelini çeken mıknatısların altın ve gümüş konusunda çok etkili olmadığını ifade etmek şarttır. Altın ve gümüşü çekmemesi aslında bu ürünlerin gerçeklik ya da kalitesi üzerinde belirleyici olmaz. Bu durumda altının mıknatıs tarafından çekilmemesi bir olumsuzluk olarak algılanmamalıdır. Aksine altın olarak lanse edilen ürünlerin mıknatıs tarafından çekilmesi sahteliğin habercisidir.

Mıknatıslar Hangi Maddeleri Çekemez?

Mıknatısların demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çektiği bilinirken ferromagnetik özellikler taşımayan maddeleri çekmez. Bu nedenle mıknatısların neleri çektiğini ifade etmekten ziyade kullanım alanlarını ve ne amaçla tercih edildiklerini vurgulamak daha değerli olacaktır. İşte mıknatısların tercih edildiği alanlar!

·         Pusula yapımında kullanılarak yön bulmayı kolaylaştırır,

·         Çöp yığınları arasında kalan metallerin keşfedilip çıkarılmasını sağlar,

·         Kireç taşı temizleme işlemlerinde etkin bir şekilde kullanılır,

·         Asansör raylarının yapımında tercih edilir,

·         Elektrik santrallerinde çekim alanı oluşturmak amacı ile kullanılır,

·         Kapı zillerinde tercih edilir,

·         Hoparlörlerin imalatında kullanılır.

Kullanım alanları bu denli geniş olan mıknatısların çeşitleri de oldukça büyüktür. Bu nedenle mıknatıs tercih ederken seçilen her ürünün aynı özellikler göstermediğini vurgulamak gerekir.

 

 

Mıknatıs Çeşitleri

Mıknatısların çekim özelliklerini etkileyen en önemli konulardan bir tanesi de çeşitleridir. Doğal ve yapay olmak üzere iki farklı türde kullanılabilecek olan mıknatısların çekim özelliği bakımından kalıcı ve yapay olarak da iki farklı kısımda ele alınabildiğini ifade etmek gerekir.

İnsan yaşamının en önemli unsurlarından bir tanesi olan mıknatısların seçiminde titizliğe başvurulması kaliteli seçimler yapmak adına çok değerlidir. Bu nedenle siz de kullanım alanına uygun bir magnet seçerek daha doğru sonuçlar elde edilir. 


mıknatıs altını çeker mi, altını mıknatıs çeker mi, saf altını mıknatıs çeker mi?, mıknatıs altını çekermi gibi soruları aratıyorsanız magnetmarket.com.tr 'nin blog sayfasında cevabınızı bulabilirsiniz. Mıknatısa dair farklı konularda da bilgi alabileceğimiz blog yazılarımızı okumayı unutmayınız..

Magnet Market Mıknatıs nikel, kobalt, demir gibi metalleri çeker iken, altın, gümüş, alüminyum, bakır gibi metalleri çekmez çünkü altın soy metaldir. içerisinde mıknatısın altını çekebileceği metal özelliği yoktur bu yüzden mıknatıs altını çekmez. Aslında altının sahte olup olmadığı bu şekilde kolaylıkla kontrol edilebilir. Ayrıca mıknatıs gümüşü'de çekmez.

Yorum Yaz