https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Manyetik%20Alan%20Nasıl%20Oluşur.fw-1170x600.png

Manyetik Alan Nasıl Oluşur?

  • |   0 Yorumlar

Manyetik Alan Nasıl Oluşur?

Bir manyetik alan enerjide bir değişiklik olduğunda boşluk hacmi anlatılmaktadır. Daha sonra, bir pusula ile bir manyetik alanı tespit etmenin basit bir yolunu göreceksiniz. Bir elektrik yükü hareket halindeyken bir manyetik alan üretilir. Bir atomun çekirdeğinin dönmesi ve yörüngesi, bir telden akan elektrik akımı gibi manyetik bir alan üretir. Dönme ve yörüngenin yönü, manyetik alanın yönünü belirler. Bu alanın gücüne manyetik moment denir.

Manyetik alan üreten bir elektrik yükünün hareketi, manyetizmanın anlaşılmasında temel bir kavramdır. Bir atomun manyetik momenti, elektronun yörünge hareketi ve uygulanan bir manyetik alanın neden olduğu elektronların yörünge hareketindeki bir değişiklik olan elektronun dönüşünün sonucu olabilir.

Manyetik Alan Nedir?

Çoğumuz günlük manyetik nesnelere aşinalık sahibiyiz ve aralarında güçler olabileceğini kabul ediyoruz. Mıknatısların iki kutbu olduğunu ve iki mıknatısın yönüne bağlı olarak çekim (zıt kutuplar) veya itme (benzer kutuplar) olabileceğini anlıyoruz. Bunun meydana geldiği yerde bir mıknatısın etrafında uzanan bir bölge olduğunu biliyoruz. Manyetik alan bu bölgeyi tanımlar.

Manyetizma, birleşik bir  elektromanyetik kuvvetin yönü olarak bilinmektedir. Mıknatısların meydana getirdiği ve kuvvetten kaynaklanan fiziksel durumları, diğer nesneleri çeken veya iten alanların üretimini sağlayan nesneler olarak bilinirler. Yapılan çeşitli fizik çalışmalarına ve bilimsel araştırmalara göre elektrik yüklü parçacıkların hareketi manyetizmaya neden olur. Meydana gelen bu alanda elektrik yüklü bir parçacığa etkisi altına alan kuvvet, yükün büyüklüğüne, parçacığın hızına ve manyetik alanın gücüne bağlı olarak şekillendir.

Manyetik Alanların Kaynağı Nedir?

Tüm manyetik alanlar, yüklü parçacıkların hareket ettirilmesiyle oluşturulur. Buzdolabınızdaki mıknatıs bile manyetiktir. Çünkü içinde sürekli hareket eden elektronlar içerir. Hareketli elektrik yüklerinin manyetik alanlara neden olduğunun ilk göstergesi 19. yüzyılın başlarında keşfedildi. Bir deney sırasında, bir telin içinden bir elektrik akımı geçtiğinde, yakındaki bir pusulanın yön değiştireceği gözlemlendi.

Tüm nesneler bazıları diğerlerinden daha güçlü olan manyetizma yaşar. Demir gibi malzemelerden yapılan kalıcı mıknatıslar, ferromanyetizma olarak bilinen en güçlü etkileri yaşarlar. Nadir bir istisna dışında, bu, insanlar tarafından hissedilebilecek kadar güçlü olan tek manyetizma biçimidir.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız