https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Evde%20Mıknatıs%20Nasıl%20Yapılır.fw-1170x600.png

Evde Mıknatıs Nasıl Yapılır ?

  • |   0 Yorumlar

Evde Mıknatıs Nasıl Yapılır ?

Evde mıknatıs yapımı pek çok kişinin ilgisini çekmekte ve özellikle öğrenci deneylerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle sizler için ev hazırlayabileceğiniz bir mıknatıs yapımından bahsedeceğiniz. Mıknatıs yapımında en kolay yol ataş mıknatısı yapmaktır. Şimdi gelin evde ataşlar ile mıknatıs nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim.

Küçük Metal Parçaları Toplayın

Küçük bir metal parçasıyla, ataş ve buzdolabı mıknatısı gibi basit bir geçici mıknatıs yapılabilir. Bu nesnelerin yanı sıra, mıknatıslanmış ataşların manyetik özelliklerini kontrol etmek için kullanabileceğiniz küpe veya küçük bir çivi gibi daha dar bir metal parçasını toplayın. Ayrıca, çeşitli boyutlarda ataş ve kaplamasız ve örtülü ataşlarla deney yapın. Çeşitli boyutlarda ve metallerde, hangilerinin ataşlara yapışacağını görmek için daha büyük parçalar toplayın.

Ataşları Metal Parçaya Sürtün

Metal parça ile ataşları birbirine sürtün ve bunu uzun bir süre tekrar edin.

Klipsi Daha Dar Metal Parçaya Dokundurun

Küçük metal parça klipse yapışıyor mu? Eğer öyleyse, başarılı bir şekilde mıknatıs yaptınız. Metal, ataşa yapışmazsa, 50 kez daha ovalayın ve tekrar deneyin.

Mıknatısın ne kadar güçlü olduğunu belirlemek için başka ataşlar ve daha büyük şeyler almaya çalışın. Belli sayıda ovmadan sonra ataşın mıknatıslanmış olarak kaldığı süreyi kaydetmeyi düşünün.

            Evde Mıknatıs Yapımı Yöntemi 2

Elektromıknatıslar, bir metal parçasından elektrik akımı geçirerek manyetik alan oluşturmak için geliştirilmiştir. Donanım mağazalarından erişilebilen bu malzemeleri kullanarak, kendi mıknatısınızı yapabilirsiniz.

 

·         Büyük bir demir çivi

·         3 fit kalınlığında kaplı bakır tel

·         D hücreli pil

·         Ataş veya düğme gibi küçük elektronik öğeler

·         Tel sıyırıcılar Maskeleme bandı

Tellerin Uçlarını Soyun

 Bakır telin her iki ucundan birkaç santimetre yalıtım çıkarmak için tel sıyırıcıları kullanın. Pilin uçlarının etrafındaki yalıtılmamış uçlar sarılacaktır. Telin altından başlayarak yaklaşık 8 inç çiviyi sıkıca düğümleyin. Her kayış sonuncuya dokunmalıdır. Ancak üst üste binmemelidir. Çiviyi yukarıdan uca kapatana kadar sarmaya devam edin. Aynı şekilde çividen aşağı doğru sıktığınızdan emin olun. Manyetik alan oluşturmak için elektriğin aynı yönde akması gerekir.

Pilinizi Bağlayın

Açıktaki kablonun bir ucunu pilin uygun kenarına ve diğer ucunu pilin ters tarafına sarın. Teli her iki taraftan sabitlemek için küçük bir maskeleme bandı parçası kullanın. Kablolar kutupları da tersine çevirecektir. Akü bağlandığında kablolar ısınır. Çünkü elektrik bunlardan geçmeye başlar, bu yüzden kendinizi ateşlememek için dikkatli olun. Bu adımları başarılı bir şekilde yaparak ev yapımı bir mıknatısa sahip olabilirsiniz.

 

 

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız