https://www.magnetmarket.com.tr/image/cache/catalog/blog/Doğal%20Mıknatıs%20Nasıl%20Oluşur.fw-1170x600.png

Doğal Mıknatıs Nasıl Oluşur?

  • |   0 Yorumlar

Doğal Mıknatıs Nasıl Oluşur?

Mıknatıs; demir, çelik, nikel ve çinko gibi farklı metalleri çekmeye yarayan oldukça önemli unsurlardan bir tanesi olarak bilinir. İki kutbu bulunan ve bu kutupların zıt özellikler gösterdiği mıknatısların oluşumu ile alakalı doğal ve yapay olmak üzere iki farklı seçenek mevcuttur. Doğal mıknatıslar ve yapay mıknatıslar olmak üzere 2 farklı çeşidi bulunan bu ürünlerin nasıl oluştuklarına gelin daha yakından bir göz atalım!

Doğal mıknatısların oluşumu esnasında herhangi bir insan müdahalesi gerçekleşmediğinden doğal oluşum olarak değerlendirilir. Uzaydan gelen taşların kalıntıları olarak değerlendirilen bu taş benzeri yapıların dünyada Cezayir, İsviçre ve Orta Asya bölgesinde yoğun bir şekilde bulunduğu söylenebilir. Doğal mıknatısların etki ve çekim alanı oldukça özel olurken yapay mıknatıslar ile kıyaslandığında daha güçlü oldukları bilinir.

Mıknatıs Nasıl Üretilir?

Doğal mıknatısların yapımı gibi bir durumdan söz etmek mümkün değildir. Zira bu mıknatısların adından da anlaşılabileceği üzere doğal oldukları görülür. Bir mineral olarak değerlendirilebilecek olan mıknatıslar arasında en güçlü olanı manyetit doğal mıknatısıdır. Sülfit yatakları, metamorfik kayalar ve pegmatitlerde görülen bu mıknatısların demir mineralinden oluştuğu bilinir. Hidrotermal kaynakların yakınlarında da bulunabilecek olan bu kaynakların özgül ağırlığı 5.175 ila 5.197 arasındadır. Rengi demir siyahı olarak adlandırılan bu mıknatısların grimsi siyah halde de bulunabilir.

Yapay Mıknatıslar

Doğal mıknatıslara nazaran yapay mıknatısların çok daha farklı yapılara sahip olduklarından söz etmek gerekir. Geçici ve kalıcı etkide olmak üzere iki çeşidi bulunan yapay mıknatısların geçici olanlarında mıknatıs özelliğinin bir süre sonra kaybolduğu biliniyor. Bu nedenle mıknatıslar konusunda başarılı bir seçim yapmak istiyorsanız geçiciliğine bir bakmanız gerekir.

Kalıcı yapay mıknatıslar manyetik gücü hiç kaybolmayan ve sürekli olarak kullanılabilen mıknatıs çeşitlerinden bir tanesidir. Kullanım alanına bağlı olarak güç konusunda farklılıklar görülen mıknatısların Ferrit, Neodyum, Samaryum ve Alniko gibi çeşitleri vardır. Mıknatısın çekim gücünden yararlanmak ve başarılı sonuçlar almak noktasında doğru bir tercih yapmanın önemi büyüktür. Bu nedenle kullanım alanına göre doğal ya da yapay bir mıknatıs ile işinizi görmelisiniz.

0Yorumlar

Yorum yazabilmeniz içinÜye Girişi


Magnet İstanbul

Bu ürün şu anda stokta yok. E-posta adresinizi aşağıya yazarsanız, ürün hazır olur olmaz sizi bilgilendireceğiz.

Adınız
E-posta
Telefon
Mesajınız